Paslanmaz Çelik Nedir? Östenitik, Ferritik ve Duplex (Dubleks) Paslanmazlar

Paslanmaz Çelikler, en az %11 krom içeren demir bazlı malzemelerdir. Paslanmaz Çeliklere nikel, molibden, titanyum, nobidyum, vanadyum, nitrojen gibi diğer alaşım ilaveleri yapılmaktadır. Değişik alaşım içeriklerine sahip olmalarıyla iç kristal yapılarına göre sınıflandırılırlar.

Östenitik Paslanmazlar:

Krom ve nikel içerikle birkilte düşük ve çok düşük karbon içeriğe sahip olan malzemeler AISI 300 & AISI 200 serileri olarak adlandırılır. Östenitikler, mükemmel korozyon ve yüksek sıcaklıklarda oksidasyon dayanımına sahiptir. İyi mukavemet, Mükemmel kaynak uygunluğu, Şekil alabilirlik, Hijyen uygunluğu, Soğuk koşullarda mükemmel dayanım özellikleri, Tavlanmış halde anti manyetiklik gibi özelliklere sahiptirler.

Ferritik Paslanmazlar:

Sade krom alaşım ve düşük karbon içeriğiyle aynı zamanda AISI 400 serisi olarak da bilinir. İyi korozyon dayanımına, İyi mukavemet özelliklerine sahiptirler. Isıl işlemle sertleştirilemeyen ve İnce kalınlıklarda ortalama kaynak edilebilir özellikli Manyetik malzemelerdir.

Duplex Paslanmazlar:

Krom, Molibden ve az miktarda nikel ve düşük karbon içeriğine sahiptirler. AISI serileriyle ifade edilmezler. Östenitik ve ferritik karışımı kristal yapıya sahip ve mükemmel mukavemet dayanımı olan malzemelerdir. Özellikle çatlak, çukur korozyonu ve gerilme korozyon çatlaklarına karşı mükemmel korozyon dayanımı olan, İyi kaynak edilebilirlik ve şekil alma özellikli Manyetik malzemelerdir.

Hemen Arayın: 0312 354 63 34