AISI TP Özellikleri Uygulama Alanları
304 Paslanmaz çeliğin temel çeşididir.450° C’ye kadar yüksek oksidasyon mukavemeti sağlar. Mekaniksel direnç ve sürtünme mukavemeti çok iyidir. Kimya, petro-kimya, gıda, mutfak, otomotiv, tıp endüstrisinde, boyler, ve eşanjör üretiminde kullanılmaktadır.
304L TP 304’ün düşük karbonlu versiyonudur.500 C’nin üzerindeki sıcaklıklarda sürtünme mukavemeti yoktur. 450° C’ye kadar yüksek oksidasyon mukavemeti vardır. Kimya, maden, petrol endüstrisinde ve kimyasal depolama tanklarında kullanılmaktadır. Genellikle 400° C’nin altındaki sıcaklıklarda kullanılır.
316 650° C’ye kadar yüksek oksidasyon mukavemeti sağlar, mekaniksel kopma ve büzülme mukavemeti, ayrıca bünyesinde bulunan molibden nedeniyle yüksek oksidasyon mukavemeti sağlar. Kimya, petro-kimya, gıda, tekstil, kağıt endüstrisinde, deniz ve endüstriyel atmosfer şartlarında kullanılmaktadır.
316L TP 316’nın düşük karbonlu versiyonudur. 500° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda sürtünme mukavemeti yoktur.450° C’ye kadar yüksek oksidasyon mukavemeti mevcuttur. Kimya, petro-kimya, gıda, tekstil, kağıt endüstrisinde, deniz ve endüstriyel atmosfer şartlarında kullanılmaktadır. Genellikle 400° C’nin altındaki sıcaklıklarda kullanılır.
316TI Genel korozyon mukavemeti TP 316’ya oldukca benzerdir. 650° C’ye kadar yüksek sıcaklık oksidasyon dayanımı mevcuttur. Kimya, petro-kimya, tekstil, kağıt endüstrisinde kullanılmaktadır.
310B TP 304’e oldukca benzemektedir. Mekaniksel ve korozyon mukavemeti bir miktar daha iyidir. Çok iyi kaynak edilebilir ve 1200° C’ye kadar oldukça yüksek sıcaklık oksidasyon mukavemeti sağlar. Endüstriyel fırın parçalarında, yakıt ve özel boru hatlarında, boya sanayinde, yağ rafinasyonlarında kullanılmaktadır.
321 Bünyesindeki TI ilavesi ile kristaller arası korozyon mukavemeti sağlar. Yüksek sıcaklıklara karsı çok dayanıklıdır. Rezistans ve egzost borularında, manifoldda, uçak parçalarında, kimya endüstrisinin kazan parçalarında kullanılmaktadır.
430TI Bünyesindeki TI ilavesi ile optimum korozyon mukavemeti sağlar. Isı iletkenliği TP 304’e göre daha iyidir. Sıcak su sistemlerinde, sıcak su tutucu tanklarda ve şeker endüstrisinde kullanılmaktadır.
409 Yüksek ısıya ve korozyona karşı dayanıklıdır. Egzost boruların imalatında kullanılmaktadır.